Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Guzianka to doskonała baza wylotowa do jednodniowych wycieczek po okolicznych miejscowościach. A jest co zwiedzać! W niedalekiej odległości znajduje się wiele interesujących atrakcji i ciekawych punktów turystycznych. Sprawdź, które miejsca w okolicy Rucianego-Nidy warto odwiedzić!
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego mieści w dawnej leśniczówce, na terenie osady Pranie. Poeta był bardzo związany z Mazurami – leśniczówka była jego ulubionym miejscem pobytu w latach 1950-1953. Spokój, piękna mazurska przyroda i obecność ukochanej żony były inspiracją do tworzenia nowych utworów. To właśnie na Mazurach Konstanty Ildefons Gałczyński napisał jedne ze swoich największych dzieł: poematy „Niobe”, „Kronika Olsztyńska” i „Wit Stworz”.
Muzeum poety zostało otwarte w 1980 roku – przez siedemnaście lat opiekowała się nim córka Gałczyńskiego, Kira. Dziś w dawnej leśniczówce turyści mogą podziwiać bogate zbiory rękopisów, zdjęć, rysunków oraz archiwalnych czasopism, w których poeta publikował swoje dzieła. Do muzeum przeniesiono również wiele pamiątek pochodzących z warszawskiego mieszkania Gałczyńskich.
Muzeum w Praniu pełni również funkcję ośrodka kultury i edukacji – warto zapoznać się z kalendarzem, ponieważ często organizowane są tam kameralne koncerty i spotkania literackie.
Stacja Badawcza hodowli zwierząt Polskiej Akademii Nauk zajmuje się hodowlą zwierząt ras zachowawczych w celu ochrony różnorodności biologicznej. Realizowane są tu różne programy hodowli, m. in. hodowla fermowa bobrów, hodowla zachowawcza bydła rasy polskiej czerwonej i hodowla konika polskiego.
Turyści mogą zwiedzać wybrane obiekty pod opieką przewodnika, który opowie o pracy i zadaniach stacji. Po drodze będziecie mieli szanse zobaczyć hodowane na miejscu gatunki zwierząt, a także zwiedzić muzeum, w którym zaprezentowano eksponaty kolekcjonowane przez stację przez ponad 50 lat.
Odwiedzając Popielno warto również zwiedzić pozostałości zespołu dworskiego – najstarszy obiekt kompleksu, murowany magazyn, pochodzi z 1858 roku. Wieś Popielno ma długą historię! Została założona już w XVII wieku.
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie to doskonałe miejsce na wycieczkę z dziećmi. W ogromnym ogrodzie zoologicznym, o powierzchni ponad 100ha znajduje się ponad 400 zwierząt przedstawionych więcej, niż sto gatunków! Turyści mogą przyjrzeć się życiu takich zwierzaków jak daniele, żubry, łosie, wilki czy saren. Zainteresowani będą również amatorzy ptactwa – w parku znajduje się wiele gatunków ptaków.
Założeniem parku zoologicznego jest ochrona zwierząt i reintrodukcja zagrożonych gatunków. Trasa zwiedzania ciągnie się przez około dwa kilometry, a spacer można odbyć z wykwalifikowanym przewodnikiem, który opowie o życiu i sytuacji napotkanych gatunków. Strona internetowa parku: https://www.kadzidlowo.pl/.
Świątynia parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny to drewniana, prawosławna cerkiew wzniesiona w latach 1921-1923. Na powstanie cerkwi miała wpływ XIX-wieczna misja prowadzona przez Rosyjski Kościół Prawosławny. Budowlę wzniesiono na wzór cerkwi z okolic Tweru – to właśnie z tej miejscowości pochodził inicjator budowy świątyni w Wojnowie – Aleksander Awajew.
Wiernymi cerkwi byli staroobrzędowcy, nazywani też starowiercami lub filiponami. To prawosławni, którzy postanowili odrzucić wprowadzone w XVII wieku reformy w prawosławiu – aby uniknąć prześladowań na rosyjskich ziemiach, osiedlili się na Mazurach. Co ciekawe, w Wojnowie znajduje się również jeden z czterech żeńskich, prawosławnych domów zakonnych.
W latach 1995-1996 przeprowadzony został gruntowny remont cerkwi – w tym samym czasie dokonana również jej rekonsekracji.
Galilandia to kraina leżąca w południowej części Prus, w przeszłości zamieszkiwana przez bałtyjskie plemię Galindów. Pradawny lud zamieszkiwały te ziemie przez bardzo długi czas – od V w. p.n.e. do około XIII w. n. e. Grupa charakteryzowała się tym, że nie budowała grodów, ale zamieszkiwała tereny podmokłe, których pokonanie stanowiło duże wyzwanie dla potencjalnych wrogów.
Dziś turyści mogą nieco lepiej poznać sekrety tego tajemnego plemienia! Na trasie Mikołajki – Ruciane-Nida znajduje się stylizowana staropruska osada „Galilandia – Mazurski Eden”. Na miejscu goście mogą zwiedzić między innymi skansen, Święty Gaj, polanę obrzędów, podziemne groty Perkuna, lauks Galindów, Labirynty Demonów, Bursztynową Komnatę oraz pieczarę wiedźm. Strona internetowa osady znajduje się pod adresem http://www.galindia.com.pl/.